Photos of Italy - Italiansrus.com
Home Advertise Articles Email Forum News Store

Resources
Art, Cuisine, Famous Italians, Festivals, Folklore, Genealogy, Holidays, Hotels, Photos, Real Estate, Sports, Travel and More

Guides
  • Buying Property Guide
  • City/Island Guides
  • Inheritance Guide
  • Regional Guides
    Surname Collection
    Add your name to the collection.
    Recipes
    Authentic Italian recipes for you to enjoy.
    Photo Galleries
    Enjoy photos of Italy, wine making & more.
    Proverbi
    Proverbs in Italian & English.
    Our Paesani
    Weekly column dedicated to today's Italy.
    by Francesca Di Meglio

    Italian Memories
    Articles on growing up Italian.
    by Cookie Curci

    Una Mamma Italiana
    Articles for Italian mammas.
    by Tiffany Longo

    Learn Italian
    English-Italian guides
    Spanish-Italian guides.

    Molto Italiano
    Sign up for our FREE newsletter.
    Trivia
    Test your knowledge of Italy.
  • Italian Olympic Team
    Silver Medal Winners

    Year Sport Event Athlete
    1972 Alpine Skiing Slalom Men Gustav Thöni
    1976 Alpine Skiing Slalom Men Gustav Thöni
    1976 Alpine Skiing Slalom Women Claudia Giordani
    1992 Alpine Skiing Alpine Combined Men Gianfranco Martin
    1992 Alpine Skiing Slalom Men Alberto Tomba
    1994 Alpine Skiing Slalom Men Alberto Tomba
    1998 Alpine Skiing Slalom Women Debbie Compagnoni
    1998 Alpine Skiing Snowboard Giant Slalom Men Thomas Prugger
    2002 Alpine Skiing Downhill Women Isolde Kostner
    2014 Alpine Skiing Men's Downhill Christof Innerhofer
    2000 Archery Men's Team Matteo Bisiani
    2000 Archery Men's Team Ilario di Buo
    2000 Archery Men's Team Michele Frangilli
    2008 Archery Men's Team Marco Galiazzo
    2008 Archery Men's Team Mauro Nespoli
    2008 Archery Men's Team Ilario Di Buò
    1920 Art Contests Music Oreste Riva
    1928 Art Contests Literature Dramatic Works Lauro de Bossis
    1936 Art Contests Drawings and Water-Colours Romano Dazzi
    1936 Art Contests Lyrics Bruno Fattori
    1936 Art Contests Music: Composition for Orchestra Lino Liviabella
    1936 Art Contests Sculpture Medals Luciano Mercante
    1948 Art Contests Paintings Giovanni Stradone
    1980 Basketball Basketball Men Marco Bonamico
    1980 Basketball Basketball Men Roberto Brunamonti
    1980 Basketball Basketball Men Fabrizio Della Fiori
    1980 Basketball Basketball Men Pietro Generali
    1980 Basketball Basketball Men Enrico Gilardi
    1980 Basketball Basketball Men Pierluigi Marzorati
    1980 Basketball Basketball Men Dino Meneghin
    1980 Basketball Basketball Men Romeo Sacchetti
    1980 Basketball Basketball Men Michael Silvester
    1980 Basketball Basketball Men Marco Solfrini
    1980 Basketball Basketball Men Renzo Vecchiato
    1980 Basketball Basketball Men Renato Villalta
    2004 Basketball Basketball Men Gianluca Basile
    2004 Basketball Basketball Men Matteo Soragna
    2004 Basketball Basketball Men Michele Mian
    2004 Basketball Basketball Men Gianmarco Pozzecco
    2004 Basketball Basketball Men Nikola Radulovic
    2004 Basketball Basketball Men Alex Righetti
    2004 Basketball Basketball Men Rodolfo Rombaldoni
    2004 Basketball Basketball Men Denis Marconato
    2004 Basketball Basketball Men Giacomo Galanda
    2004 Basketball Basketball Men Luca Garri
    2004 Basketball Basketball Men Massimo Bulleri
    2004 Basketball Basketball Men Roberto Chiacig
    1998 Biathlon 20km Biathlon Men Pier Alberto Carrara
    1956 Bobsleigh 2-Man Bobsled Eugenio Monti
    1956 Bobsleigh 2-Man Bobsled Renzo Alverà
    1956 Bobsleigh Four-Man Bobsled Renzo Alverà
    1956 Bobsleigh Four-Man Bobsled Ulrico Girardi
    1956 Bobsleigh Four-Man Bobsled Renato Mocellini
    1956 Bobsleigh Four-Man Bobsled Eugenio Monti
    1964 Bobsleigh 2-Man Bobsled Sergio Zardini
    1964 Bobsleigh 2-Man Bobsled Romano Bonagura
    1972 Bobsleigh Four-Man Bobsled Corrado Dal Fabbro
    1972 Bobsleigh Four-Man Bobsled Nevio de Zordo
    1972 Bobsleigh Four-Man Bobsled Adriano Frassinelli
    1972 Bobsleigh Four-Man Bobsled Gianni Bonichon
    1932 Boxing Heavyweight Luigi Rovati
    1932 Boxing Light Heavyweight Gino Rossi
    1936 Boxing Flyweight Gavino Matta
    1948 Boxing Bantamweight Giovanni Battista Zuddas
    1948 Boxing Flyweight Spartaco Bandinelli
    1952 Boxing Featherweight Sergio Caprari
    1956 Boxing Light Welterweight Franco Nenzi
    1960 Boxing Bantamweight Primo Zamparini
    1960 Boxing Light Middleweight Carmelo Bossi
    1960 Boxing Lightweight Sandro Lopopolo
    1984 Boxing Light Flyweight Salvatore Todisco
    1984 Boxing Super Heavyweight Francesco Damiani
    2008 Boxing Heavyweight Clemente Russo
    2012 Boxing Men's Heavy (91kg) Clemente Russo
    2012 Boxing Men's Super Heavy (+91kg) Roberto Cammarelle
    1932 Cycling Individual Road Race Men Guglielmo Segato
    1936 Cycling 4000m Team Pursuit Men Armando Latini
    1936 Cycling 4000m Team Pursuit Men Bianco Bianchi
    1936 Cycling 4000m Team Pursuit Men Mario Gentili
    1936 Cycling 4000m Team Pursuit Men Severino Rigoni
    1948 Cycling 4000m Team Pursuit Men Rino Pucci
    1948 Cycling 4000m Team Pursuit Men Arnaldo Benfenati
    1948 Cycling 4000m Team Pursuit Men Guido Bernardi
    1948 Cycling 4000m Team Pursuit Men Anselmo Citterio
    1952 Cycling 1000m Time Trial Men Marino Morettini
    1952 Cycling Team Road Race Men Dino Bruni
    1952 Cycling Team Road Race Men Gianni Ghidini
    1952 Cycling Team Road Race Men Vincenzo Zucconelli
    1956 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Guglielmo Pesenti
    1960 Cycling Individual Road Race Men Livio Trapè
    1964 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Sergio Bianchetto
    1964 Cycling 1000m Time Trial Men Giovanni Pettenella
    1964 Cycling 4000m Individual Pursuit Men Giorgio Ursi
    1964 Cycling 4000m Team Pursuit Men Franco Testa
    1964 Cycling 4000m Team Pursuit Men Carlo Rancati
    1964 Cycling 4000m Team Pursuit Men Luigi Roncaglia
    1964 Cycling 4000m Team Pursuit Men Cencio Mantovani
    1964 Cycling Team Road Race Men Feruccio Manza
    1964 Cycling Team Road Race Men Pietro Guerra
    1964 Cycling Team Road Race Men Severino Andreoli
    1964 Cycling Team Road Race Men Luciano Dalla Bona
    1968 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Giurdano Turrini
    1976 Cycling Individual Road Race Men Giuseppe Martinelli
    1992 Cycling Team Road Race Men Luca Colombo
    1992 Cycling Team Road Race Men Gianfranco Contri
    1992 Cycling Team Road Race Men Flavio Anastasia
    1992 Cycling Team Road Race Men Andrea Peron
    1996 Cycling Individual Road Race Women Imelda Chiappa
    2008 Cycling Individual Road Race Men Davide Rebellin
    1964 Diving Platform Diving Men Klaus Dibiasi
    1968 Diving Springboard Diving Men Klaus Dibiasi
    1972 Diving Springboard Diving Men Franco Cagnotto
    1976 Diving Springboard Diving Men Franco Cagnotto
    2016 Diving Women's Synchronized 3M Springboard Tania Cagnotto
    2016 Diving Women's Synchronized 3M Springboard Francesca Dallapé
    1900 Equestrian Long Jump Gian Giorgio Trissino
    1920 Equestrian Jumping, Individual Alessandro Valerio
    1920 Equestrian Three-Day Event, Team Ettore Caffaratti
    1920 Equestrian Three-Day Event, Team Giulio Cacciandra
    1920 Equestrian Three-Day Event, Team Garibaldi Spighi
    1924 Equestrian Jumping, Individual Tommaso Lequio di Assaba
    1956 Equestrian Jumping, Individual Raimondo d'Inzeo
    1956 Equestrian Jumping, Team Raimondo d'Inzeo
    1956 Equestrian Jumping, Team Piero d'Inzeo
    1956 Equestrian Jumping, Team Salvatore Oppes
    1960 Equestrian Jumping, Individual Piero d'Inzeo
    1972 Equestrian Three-Day Event, Individual Alessandro Argenton
    1980 Equestrian Three-Day Event, Team Euro Federico Roman
    1980 Equestrian Three-Day Event, Team Mauro Roman
    1980 Equestrian Three-Day Event, Team Marina Sciocchetti
    1980 Equestrian Three-Day Event, Team Anna Casagrande
    1900 Fencing Masters Sabre Italo Santelli
    1906 Fencing Masters Épée Carlo Gandini
    1908 Fencing Sabre, Team Marcello Bertinetti
    1908 Fencing Sabre, Team Santi Ceccherini
    1908 Fencing Sabre, Team Riccardo Nowak
    1908 Fencing Sabre, Team Abelardo Olivier
    1908 Fencing Sabre, Team Alessandro Pirzio-Biroli
    1912 Fencing Foil, Individual Pietro Speciale
    1920 Fencing Sabre, Individual Aldo Nadi
    1928 Fencing Sabre, Team Bino Bini
    1928 Fencing Sabre, Team Renato Anselmi
    1928 Fencing Sabre, Team Gustavo Marzi
    1928 Fencing Sabre, Team Emilio Salafia
    1928 Fencing Sabre, Team Giulio Sarrocchi
    1928 Fencing Sabre, Team Oreste Puliti
    1932 Fencing Épée, Team Carlo Agostoni
    1932 Fencing Épée, Team Giancarlo Cornaggia-Medici
    1932 Fencing Épée, Team Renzo Minoli
    1932 Fencing Épée, Team Franco Riccardi
    1932 Fencing Épée, Team Saverio Ragno
    1932 Fencing Foil, Team Giulio Gaudini
    1932 Fencing Foil, Team Gustavo Marzi
    1932 Fencing Foil, Team Gioacchino Guaragna
    1932 Fencing Foil, Team Ugo Pignotti
    1932 Fencing Foil, Team Giorgio Pessina
    1932 Fencing Foil, Team Rodolfo Terlizzi
    1932 Fencing Sabre, Individual Giulio Gaudini
    1932 Fencing Sabre, Team Giulio Gaudini
    1932 Fencing Sabre, Team Gustavo Marzi
    1932 Fencing Sabre, Team Renato Anselmi
    1932 Fencing Sabre, Team Arturo De Vecchi
    1932 Fencing Sabre, Team Emilio Salafia
    1936 Fencing Épée, Individual Saverio Ragno
    1936 Fencing Sabre, Individual Gustavo Marzi
    1936 Fencing Sabre, Team Gustavo Marzi
    1936 Fencing Sabre, Team Aldo Masciotta
    1936 Fencing Sabre, Team Giulio Gaudini
    1936 Fencing Sabre, Team Aldo Montano
    1936 Fencing Sabre, Team Athos Tanzini
    1936 Fencing Sabre, Team Vincenzo Pinton
    1948 Fencing Épée, Team Edoardo Mangiarotti
    1948 Fencing Épée, Team Fiorenzo Marini
    1948 Fencing Épée, Team Marc Antonio Mandruzzato
    1948 Fencing Épée, Team Dario Mangiarotti
    1948 Fencing Épée, Team Luigi Cantone
    1948 Fencing Épée, Team Carlo Agostoni
    1948 Fencing Foil, Team Manlio di Rosa
    1948 Fencing Foil, Team Edoardo Mangiarotti
    1948 Fencing Foil, Team Giuliano Nostini
    1948 Fencing Foil, Team Renzo Nostini
    1948 Fencing Foil, Team Giorgio Pellini
    1948 Fencing Foil, Team Saverio Ragno
    1948 Fencing Sabre, Individual Vincenzo Pinton
    1948 Fencing Sabre, Team Vincenzo Pinton
    1948 Fencing Sabre, Team Mauro Racca
    1948 Fencing Sabre, Team Renzo Nostini
    1948 Fencing Sabre, Team Aldo Montano
    1948 Fencing Sabre, Team Gastone Darè
    1948 Fencing Sabre, Team Carlo Turcato
    1952 Fencing Épée, Individual Dario Mangiarotti
    1952 Fencing Foil, Individual Edoardo Mangiarotti
    1952 Fencing Foil, Team Manlio di Rosa
    1952 Fencing Foil, Team Giancarlo Bergamini
    1952 Fencing Foil, Team Renzo Nostini
    1952 Fencing Foil, Team Edoardo Mangiarotti
    1952 Fencing Foil, Team Giorgio Pellini
    1952 Fencing Foil, Team Antonio Spallino
    1952 Fencing Sabre, Team Gastone Darè
    1952 Fencing Sabre, Team Mauro Racca
    1952 Fencing Sabre, Team Vincenzo Pinton
    1952 Fencing Sabre, Team Renzo Nostini
    1952 Fencing Sabre, Team Roberto Ferrari
    1952 Fencing Sabre, Team Giorgio Pellini
    1956 Fencing Épée, Individual Giuseppe Delfino
    1956 Fencing Foil, Individual Giancarlo Bergamini
    1960 Fencing Foil, Team Men Aldo Aureggi
    1960 Fencing Foil, Team Men Luigi Carpaneda
    1960 Fencing Foil, Team Men Mario Curletto
    1960 Fencing Foil, Team Men Edoardo Mangiarotti
    1960 Fencing Foil, Team Men Alberto Pellegrino
    1964 Fencing Épée, Team Giovan Battista Breda
    1964 Fencing Épée, Team Giuseppe Delfino
    1964 Fencing Épée, Team Gianfranco Paolucci
    1964 Fencing Épée, Team Alberto Pellegrino
    1964 Fencing Épée, Team Gianluigi Saccaro
    1964 Fencing Sabre, Team Cesare Salvadori
    1964 Fencing Sabre, Team Mario Ravagnan
    1964 Fencing Sabre, Team Pier-Luigi Chicca
    1964 Fencing Sabre, Team Giampaolo Calanchini
    1964 Fencing Sabre, Team Wladimiro Calarese
    1968 Fencing Sabre, Team Michele Maffei
    1968 Fencing Sabre, Team Wladimiro Calarese
    1968 Fencing Sabre, Team Pier-Luigi Chicca
    1968 Fencing Sabre, Team Rolando Rigoli
    1968 Fencing Sabre, Team Cesare Salvadori
    1976 Fencing Foil, Individual Women Welleda Cesari
    1976 Fencing Foil, Team Men Fabio Dal Zotto
    1976 Fencing Foil, Team Men Giambattista Coletti
    1976 Fencing Foil, Team Men Attilio Calatroni
    1976 Fencing Foil, Team Men Carlo Montano
    1976 Fencing Foil, Team Men Stefano Simoncelli
    1976 Fencing Sabre, Team Mario Aldo Montano
    1976 Fencing Sabre, Team Mario Tullio Montano
    1976 Fencing Sabre, Team Tommaso Montano
    1976 Fencing Sabre, Team Michele Maffei
    1976 Fencing Sabre, Team Angelo Arcidiacomo
    1980 Fencing Sabre, Team Michele Maffei
    1980 Fencing Sabre, Team Mario Aldo Montano
    1980 Fencing Sabre, Team Giovanni Scalzo
    1980 Fencing Sabre, Team Marco Romano
    1984 Fencing Sabre, Individual Marco Marin
    1988 Fencing Foil, Team Women Annapia Gandolfi
    1988 Fencing Foil, Team Women Francesca Bortolozzi-Borella
    1988 Fencing Foil, Team Women Lucia Traversa
    1988 Fencing Foil, Team Women Dorina Vaccaroni
    1988 Fencing Foil, Team Women Margherita Zalaffi
    1992 Fencing Sabre, Individual Marco Marin
    1996 Fencing Épée, Team Women Laura Chiesa
    1996 Fencing Épée, Team Women Elisa Uga
    1996 Fencing Épée, Team Women Margherita Zalaffi
    1996 Fencing Foil, Individual Women Valentina Vezzali
    2004 Fencing Foil, Individual Men Salvatore Sanzo
    2004 Fencing Foil, Individual Women Giovanna Trillini
    2004 Fencing Sabre, Team Aldo Montano
    2004 Fencing Sabre, Team Gianpiero Pastore
    2004 Fencing Sabre, Team Luigi Tarantino
    2012 Fencing Men's Individual Sabre Diego Occhiuzzi
    2012 Fencing Women's Individual Foil Arianna Errigo
    2016 Fencing Women's Épée Individual Rossella Fiamingo
    2016 Fencing Men's Épée Team Enrico Garozzo
    2016 Fencing Men's Épée Team Marco Fichera
    2016 Fencing Men's Épée Team Paolo Pizzo
    2016 Fencing Men's Épée Team Andrea Santarelli
    2016 Fencing Women's Foil Individual Elisa Di Francisca
    1906 Gymnastics 5 Events, Individual Men Alberto Braglia
    1906 Gymnastics 6 Events, Individual Men Alberto Braglia
    1928 Gymnastics Horizontal Bar Romeo Neri
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Luigina Perversi
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Diana Pizzavini
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Clara Marangoni
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Germana Malabarba
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Bianca Ambrosetti
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Lavinia Gianoni
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Luigina Giavotti
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Virginia Giorgi
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Luisa Tanzini
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Carolina Tronconi
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Ines Vercesi
    1928 Gymnastics Team Combined Exercises Women Rita Vittadini
    1932 Gymnastics Pommeled Horse Omero Bonoli
    1960 Gymnastics Parallel Bars Giovanni Carminucci
    1964 Gymnastics Rings Franco Menichelli
    2004 Gymnastics Rhythmic Team Competition Fabrizia D'Ottavio
    2004 Gymnastics Rhythmic Team Competition Marinella Falca
    2004 Gymnastics Rhythmic Team Competition Daniela Masseroni
    2004 Gymnastics Rhythmic Team Competition Elisa Santoni
    2004 Gymnastics Rhythmic Team Competition Laura Vernizzi
    2004 Gymnastics Rhythmic Team Competition Elisa Blanchi
    1984 Judo Lightweight (71kg) Men Ezio Gamba
    1992 Judo Middleweight (66kg) Women Emanuela Pierantozzi
    1996 Judo Extra Lightweight (60kg) Men Girolamo Giovinazzo
    2016 Judo Women -52kg Odette Giuffrida
    1980 Lugeing 2-Seater Men Karl Brunner
    1980 Lugeing 2-Seater Men Peter Gschnitzer
    1980 Lugeing Single Men Paul Hildgartner
    1994 Lugeing 2-Seater Men Norbert Huber
    1994 Lugeing 2-Seater Men Hansjörg Raffl
    1998 Lugeing Single Men Armin Zöggeler
    1988 Modern Pentathlon Individual Carlo Massulo
    1988 Modern Pentathlon Team Daniele Masala
    1988 Modern Pentathlon Team Carlo Massulo
    1988 Modern Pentathlon Team Gianluca Tiberti
    1988 Nordic Skiing 50km Cross-country Men Maurilio de Zolt
    1992 Nordic Skiing 10km Cross-country Men Marco Albarello
    1992 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Giorgio Vanzetta
    1992 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Giuseppe Pulie
    1992 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Marco Albarello
    1992 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Silvio Fauner
    1992 Nordic Skiing 50km Cross-country Men (Freestyle) Maurilio de Zolt
    1992 Nordic Skiing Combined Pursuit Women Stefania Belmondo
    1994 Nordic Skiing 10km Cross-Country Combined Women Manuela di Centa
    1994 Nordic Skiing 5km Cross-Country Women (Classical) Manuela di Centa
    1998 Nordic Skiing 30km Cross-country Freestyle Women Stefania Belmondo
    1998 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Silvio Fauner
    1998 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Fabio Maj
    1998 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Marco Albarello
    1998 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Fulvio Valbusa
    2002 Nordic Skiing 30km Cross-country Freestyle Women Stefania Belmondo
    2002 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Pietro Piller Cottrer
    2002 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Cristian Zorzi
    2002 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Fabio Maj
    2002 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Giorgio di Centa
    2010 Nordic Skiing Men's 15km Individual Pietro Piller Cottrer
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1000m Luigi Diana
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1000m Emilio Cesarana
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1000m Francesco Civera
    1920 Rowing Double Sculls Men Pietro Annoni
    1920 Rowing Double Sculls Men Erminio Dones
    1924 Rowing Coxed Pairs Men Giovanni Scatturin
    1924 Rowing Coxed Pairs Men Gino Sopracordevole
    1924 Rowing Coxed Pairs Men Ercole Olgeni
    1932 Rowing Coxed Fours Men Bruno Parovel
    1932 Rowing Coxed Fours Men Giovanni Plazzer
    1932 Rowing Coxed Fours Men Riccardo Divora
    1932 Rowing Coxed Fours Men Bruno Vattovaz
    1932 Rowing Coxed Fours Men Giovanni Scherl
    1932 Rowing Eights Men Roberto Vestrini
    1932 Rowing Eights Men Guglielmo Del Bimbo
    1932 Rowing Eights Men Vittorio Cioni
    1932 Rowing Eights Men Renato Bracci
    1932 Rowing Eights Men Mario Balleri
    1932 Rowing Eights Men Renato Barbieri
    1932 Rowing Eights Men Dino Barsotti
    1932 Rowing Eights Men Cesare Milani
    1932 Rowing Eights Men Enrico Garzelli
    1936 Rowing Coxed Pairs Men Almiro Bergamo
    1936 Rowing Coxed Pairs Men Luciano Negrini
    1936 Rowing Coxed Pairs Men Guido Santin
    1936 Rowing Eights Men Dante Secchi
    1936 Rowing Eights Men Dino Barsotti
    1936 Rowing Eights Men Enzo Bartolini
    1936 Rowing Eights Men Mario Checcacci
    1936 Rowing Eights Men Guglielmo Del Bimbo
    1936 Rowing Eights Men Enrico Garzelli
    1936 Rowing Eights Men Cesare Milani
    1936 Rowing Eights Men Oreste Grossi
    1936 Rowing Eights Men Ottorino Quaglierini
    1948 Rowing Coxed Pairs Men Alberto Radi
    1948 Rowing Coxed Pairs Men Giovanni Steffé
    1948 Rowing Coxed Pairs Men Aldo Tarlao
    1960 Rowing Coxless Fours Men Giuseppe Galante
    1960 Rowing Coxless Fours Men Giancarlo Crosta
    1960 Rowing Coxless Fours Men Renato Bosatta
    1960 Rowing Coxless Fours Men Tullio Baraglia
    1964 Rowing Coxed Fours Men Giovanni Spinola
    1964 Rowing Coxed Fours Men Emilio Trivini
    1964 Rowing Coxed Fours Men Giuseppe Galante
    1964 Rowing Coxed Fours Men Renato Bosatta
    1964 Rowing Coxed Fours Men Franco De Pedrina
    1992 Rowing Coxed Pairs Men Giuseppe di Capua
    1992 Rowing Coxed Pairs Men Giuseppe Abbagnale
    1992 Rowing Coxed Pairs Men Carmine Abbagnale
    2000 Rowing Coxless Fours Men Carlo Mornati
    2000 Rowing Coxless Fours Men Valter Molea
    2000 Rowing Coxless Fours Men Lorenzo Carboncini
    2000 Rowing Coxless Fours Men Riccardo Deirossi
    2000 Rowing Lightweight Double Sculls Men Leonardo Pettinari
    2000 Rowing Lightweight Double Sculls Men Elia Luini
    2008 Rowing Quadruple Sculls Men Rossano Galtarossa
    2008 Rowing Quadruple Sculls Men Simone Raineri
    2008 Rowing Quadruple Sculls Men Simone Venier
    2008 Rowing Quadruple Sculls Men Luca Agamennoni
    2012 Rowing Men's Double Sculls Romano Battisti
    2012 Rowing Men's Double Sculls Alessio Sartori
    1956 Sailing Star Agostino Straulino
    1956 Sailing Star Nicolò Rode
    2000 Sailing Finn Men Luca Devoti
    2008 Sailing RSX Windsurfer Women Alessandra Sensini
    1906 Shooting Duelling Pistol 20m Cesare Liverziani
    1960 Shooting Trap Shooting Galliano Rossini
    1968 Shooting Skeet Shooting Romano Garagnani
    1984 Shooting Air Rifle Women Edith Gufler
    1996 Shooting Double Trap Men Albano Pera
    2000 Shooting Double Trap Women Deborah Gelisio
    2004 Shooting 50m Small-bore Rifle, 3 Positions Women Valentina Turisini
    2004 Shooting Trap Shooting Men Giovanni Pellielo
    2008 Shooting Double Trap Men Francesco DAniello
    2008 Shooting Trap Shooting Men Giovanni Pellielo
    2012 Shooting Men's 10m Air Rifle Niccolo Campriani
    2012 Shooting Men's 10m Air Pistol Luca Tesconi
    2012 Shooting Men's Trap Massimo Fabbrizi
    2016 Shooting Double Trap Men Marco Innocenti
    2016 Shooting Trap Shooting Men Giovanni Pellielo
    2016 Shooting Skeet Women Chiara Cainero
    1994 Speed Skating 500m Short Track Men Mirko Vuillermin
    2002 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Maurizio Carnino
    2002 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Fabio Carta
    2002 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Nicola Rodigari
    2002 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Nicola Franceschina
    2014 Speed Skating Ladies' 500m Short Track Arianna Fontana
    1972 Swimming 400m Freestyle Women Novella Calligaris
    2000 Swimming 400m Freestyle Men Massimiliano Rosolino
    2004 Swimming 200m Freestyle Women Federica Pellegrini
    2008 Swimming 800m Freestyle Women Alessia Filippi
    2016 Swimming Women's 10km Marathon Rachele Bruni
    2008 Taekwondo 80kg Men Mauro Sarmiento
    1908 Track & Field 800m Men Emilio Lunghi
    1924 Track & Field Marathon Men Romeo Bertini
    1936 Track & Field 4x100m Relay Men Gianni Caldana
    1936 Track & Field 4x100m Relay Men Orazio Mariani
    1936 Track & Field 4x100m Relay Men Tullio Gonnelli
    1936 Track & Field 4x100m Relay Men Elio Ragni
    1936 Track & Field 800m Men Mario Lanzi
    1948 Track & Field Discus Throw Men Giuseppe Tosi
    1948 Track & Field Discus Throw Women Edera Gentile-Cordiale
    1948 Track & Field Shot Put Women Amelia Piccinini
    1952 Track & Field Discus Throw Men Adolfo Consolini
    1976 Track & Field High Jump Women Sara Simeoni
    1984 Track & Field High Jump Women Sara Simeoni
    1988 Track & Field 10000m Men Salvatore Antibo
    1996 Track & Field 10km Walk Women Elisabetta Perrone
    1996 Track & Field Long Jump Women Fiona May
    2000 Track & Field Hammer Throw Men Nicola Vizzoni
    2000 Track & Field Long Jump Women Fiona May
    1996 Volleyball Volleyball Men Andrea Zorzi
    1996 Volleyball Volleyball Men Paolo Tofoli
    1996 Volleyball Volleyball Men Lorenzo Bernardi
    1996 Volleyball Volleyball Men Samuele Papi
    1996 Volleyball Volleyball Men Andrea Sartoretti
    1996 Volleyball Volleyball Men Pasquale Gravina
    1996 Volleyball Volleyball Men Marco Meoni
    1996 Volleyball Volleyball Men Andrea Gardini
    1996 Volleyball Volleyball Men Andrea Giani
    1996 Volleyball Volleyball Men Vigor Bovolenta
    1996 Volleyball Volleyball Men Marco Bracci
    1996 Volleyball Volleyball Men Luca Cantagalli
    2004 Volleyball Volleyball Men Paolo Tofoli
    2004 Volleyball Volleyball Men Valerio Vermiglio
    2004 Volleyball Volleyball Men Samuele Papi
    2004 Volleyball Volleyball Men Damiano Pippi
    2004 Volleyball Volleyball Men Andrea Sartoretti
    2004 Volleyball Volleyball Men Ventzeslav Simeonov
    2004 Volleyball Volleyball Men Luigi Mastrangelo
    2004 Volleyball Volleyball Men Alessandro Fei
    2004 Volleyball Volleyball Men Andrea Giani
    2004 Volleyball Volleyball Men Paolo Cozzi
    2004 Volleyball Volleyball Men Matej Cernic
    2004 Volleyball Volleyball Men Alberto Cisolla
    2016 Volleyball Men's Beach Volleyball Daniele Lupo
    2016 Volleyball Men's Beach Volleyball Paolo Nicolai
    2016 Volleyball Volleyball Men Oleg Antonov
    2016 Volleyball Volleyball Men Emanuele Birarelli
    2016 Volleyball Volleyball Men Simone Buti
    2016 Volleyball Volleyball Men Massimo Colaci
    2016 Volleyball Volleyball Men Simone Giannelli
    2016 Volleyball Volleyball Men Osmany Juantorena
    2016 Volleyball Volleyball Men Filippo Lanza
    2016 Volleyball Volleyball Men Matteo Piano
    2016 Volleyball Volleyball Men Salvatore Rossini
    2016 Volleyball Volleyball Men Pasquale Sottile
    2016 Volleyball Volleyball Men Ivan Zaytsev
    1976 Water Polo Men's Water Polo Roldano Simeoni
    1976 Water Polo Men's Water Polo Umberto Penerai
    1976 Water Polo Men's Water Polo Sante Marsili
    1976 Water Polo Men's Water Polo Alessandro Ghibellini
    1976 Water Polo Men's Water Polo Alberto Alberani
    1976 Water Polo Men's Water Polo Silvio Baracchini
    1976 Water Polo Men's Water Polo Luigi Castagnola
    1976 Water Polo Men's Water Polo Vincenzo D'Angelo
    1976 Water Polo Men's Water Polo Marcello Del Duca
    1976 Water Polo Men's Water Polo Gianni De Magistris
    1976 Water Polo Men's Water Polo Riccardo De Magistris
    2012 Water Polo Men's Water Polo Matteo Aicardi
    2012 Water Polo Men's Water Polo Arnaldo Deserti
    2012 Water Polo Men's Water Polo Maurizio Felugo
    2012 Water Polo Men's Water Polo Pietro Figlioli
    2012 Water Polo Men's Water Polo Deni Fiorentini
    2012 Water Polo Men's Water Polo Valentino Gallo
    2012 Water Polo Men's Water Polo Massimo Giacoppo
    2012 Water Polo Men's Water Polo Alex Giorgetti
    2012 Water Polo Men's Water Polo Niccolò Gitto
    2012 Water Polo Men's Water Polo Giacomo Pastorino
    2012 Water Polo Men's Water Polo Amaurys Perez
    2012 Water Polo Men's Water Polo Christian Presciutti
    2012 Water Polo Men's Water Polo Stefano Tempesti
    2016 Water Polo Women's Water Polo Rosaria Aiello
    2016 Water Polo Women's Water Polo Roberta Bianconi
    2016 Water Polo Women's Water Polo Aleksandra Cotti
    2016 Water Polo Women's Water Polo Tania Di Mario
    2016 Water Polo Women's Water Polo Giulia Emmolo
    2016 Water Polo Women's Water Polo Teresa Frassinetti
    2016 Water Polo Women's Water Polo Arianna Garibotti
    2016 Water Polo Women's Water Polo Giulia Gorlero
    2016 Water Polo Women's Water Polo Francesca Pomeri
    2016 Water Polo Women's Water Polo Elisa Queirolo
    2016 Water Polo Women's Water Polo Federica Radicchi
    2016 Water Polo Women's Water Polo Chiara Tabani
    2016 Water Polo Women's Water Polo Laura Teani
    1906 Weightlifting Heavyweight One Handed Tullio Camilotti
    1920 Weightlifting Middleweight Pietro Bianchi
    1928 Weightlifting Featherweight Pierino Gabetti
    1928 Weightlifting Middleweight Carlo Galimberti
    1932 Weightlifting Middleweight Carlo Galimberti
    1932 Wrestling Greco-Roman Bantamweight Marcello Nizzola
    1952 Wrestling Greco-Roman Flyweight Ignazio Fabra
    1956 Wrestling Greco-Roman Flyweight Ignazio Fabra
    1992 Wrestling Greco-Roman Light Flyweight Vicenzo Maenza
    Italian Olympic Medal Winners

    Share

    Follow Us
    find-us-on-facebook-logo

    Featured Item


    Shirts & Novelties

    Partner Links

    Shops/Stores

    Italiansrus Gear
    Proudly display the colors of Italy with these great products.

    Speak Italian? Speak it better! Subscribe to Tutto italiano Today!

    Italian Charms
    Huge selection of Italian charms and jewelry.

    FORZIERI.com
    The world largest online retailer for Premium Italian Fashions.


    Cuisine/Food

    CyberCucina.com
    Fine gourmet foods and more.

    Gustobene.com
    Use code Italiansruspromo to receive a 10% discount off your entire purchase.
    Travel

    Tour Italy
    Customize your trip to Italy.

    Booking IT - 140x140


    | Home | Email | Forum | Newsletter |

    Copyright © 1998-2017 Anthony Parente. All rights reserved.