Italiansrus.com Your guide to Italy & Italian Culture
on the Web. Enjoy as you learn more
about the traditions, heritage and way
of life that make Italians who they are.
 Where in the World are
     Antonio and Dante?

Click here to find out

Home Advertise Articles Email Forum News Store

Resources
Art, Cuisine, Famous Italians, Festivals, Folklore, Genealogy, Holidays, Hotels, Photos, Real Estate, Sports, Travel and More

Guides
  • City/Island Guides
  • Regional Guides
    Surname Collection
    Add your name to the collection.
    Recipes
    Authentic Italian recipes for you to enjoy.
    Photo Galleries
    Enjoy photos of Italy, wine making & more.
    Proverbi
    Proverbs in Italian & English.
    Our Paesani
    Weekly column dedicated to today's Italy.
    by Francesca Di Meglio

    Italian Memories
    Articles on growing up Italian.
    by Cookie Curci

    Una Mamma Italiana
    Articles for Italian mammas.
    by Tiffany Longo

    Learn Italian
    English-Italian guides
    Spanish-Italian guides.

    Molto Italiano
    Sign up for our FREE newsletter.
    Trivia
    Test your knowledge of Italy.
  • Italian Olympic Team
    Gold Medal Winners

    Year Sport Event Athlete
    1952 Alpine Skiing Downhill Men Zeno Colò
    1972 Alpine Skiing Giant Slalom Men Gustav Thöni
    1976 Alpine Skiing Slalom Men Piero Gros
    1984 Alpine Skiing Slalom Women Paoletta Magoni
    1988 Alpine Skiing Giant Slalom Men Alberto Tomba
    1988 Alpine Skiing Slalom Men Alberto Tomba
    1992 Alpine Skiing Alpine Combined Men Josef Polig
    1992 Alpine Skiing Giant Slalom Men Alberto Tomba
    1992 Alpine Skiing Super Giant Slalom Women Debbie Compagnoni
    1994 Alpine Skiing Giant Slalom Women Debbie Compagnoni
    1998 Alpine Skiing Giant Slalom Women Debbie Compagnoni
    2002 Alpine Skiing Super Giant Slalom Women Daniela Ceccarelli
    2010 Alpine Skiing Men's Slalom Giuliano Razzoli
    2004 Archery Men's Individual Marco Galiazzo
    2012 Archery Men's Team Michele Frangilli
    2012 Archery Men's Team Marco Galiazzo
    2012 Archery Men's Team Mauro Nespoli
    1912 Art Contests Music Ricardo Barthelemy
    1912 Art Contests Paintings Giovanni Pellegrini
    1920 Art Contests Literature Raniero Nicolai
    1936 Art Contests Sculpture Farpi Vignoli
    1948 Art Contests Literature Epic Works Giani Stuparich
    1956 Bobsleigh 2-Man Bobsled Lamberto Dalla Costa
    1956 Bobsleigh 2-Man Bobsled Giacomo Conti
    1968 Bobsleigh 2-Man Bobsled Luciano de Paolis
    1968 Bobsleigh 2-Man Bobsled Eugenio Monti
    1968 Bobsleigh Four-Man Bobsled Roberto Zandonella
    1968 Bobsleigh Four-Man Bobsled Mario Armano
    1968 Bobsleigh Four-Man Bobsled Luciano de Paolis
    1968 Bobsleigh Four-Man Bobsled Eugenio Monti
    1998 Bobsleigh 2-Man Bobsled Antonio Tartaglia
    1998 Bobsleigh 2-Man Bobsled Günther Huber
    1928 Boxing Bantamweight Vittorio Tamagnini
    1928 Boxing Lightweight Carlo Orlandi
    1928 Boxing Middleweight Piero Toscani
    1936 Boxing Bantamweight Ulderico Sergo
    1948 Boxing Featherweight Ernesto Formenti
    1952 Boxing Lightweight Aureliano Bolognesi
    1960 Boxing Featherweight Francesco Musso
    1960 Boxing Heavyweight Franco de Piccoli
    1960 Boxing Welterweight Nino Benvenuti
    1964 Boxing Flyweight Fernando Atzori
    1964 Boxing Light Heavyweight Cosimo Pinto
    1980 Boxing Light Welterweight Patrizio Oliva
    1984 Boxing Bantamweight Maurizio Stecca
    1988 Boxing Featherweight Giovanni Parisi
    2008 Boxing Super Heavyweight Roberto Cammarelle
    2012 Canoe Slalom - Men's Kayak (K1) Daniele Molmenti
    1906 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Francesco Verri
    1906 Cycling 5km Track Race Francesco Verri
    1906 Cycling One-Lap Race Francesco Verri
    1920 Cycling 4000m Team Pursuit Men Arnaldo Carli
    1920 Cycling 4000m Team Pursuit Men Ruggerio Ferrario
    1920 Cycling 4000m Team Pursuit Men Franco Giorgetti
    1920 Cycling 4000m Team Pursuit Men Primo Magnani
    1924 Cycling 4000m Team Pursuit Men Aleardo Menegazzi
    1924 Cycling 4000m Team Pursuit Men Angelo de Martini
    1924 Cycling 4000m Team Pursuit Men Alfredo Dinale
    1924 Cycling 4000m Team Pursuit Men Francesco Zucchetti
    1928 Cycling 4000m Team Pursuit Men Luigi Tasselli
    1928 Cycling 4000m Team Pursuit Men Cesare Facciani
    1928 Cycling 4000m Team Pursuit Men Giacomo Gaioni
    1928 Cycling 4000m Team Pursuit Men Mario Lusiani
    1932 Cycling 4000m Team Pursuit Men Paolo Pedretti
    1932 Cycling 4000m Team Pursuit Men Alberto Ghilardi
    1932 Cycling 4000m Team Pursuit Men Marco Cimatti
    1932 Cycling 4000m Team Pursuit Men Nino Borsari
    1932 Cycling Individual Road Race Men Attilio Pavesi
    1932 Cycling Team Road Race Men Guglielmo Segato
    1932 Cycling Team Road Race Men Attilio Pavesi
    1932 Cycling Team Road Race Men Giuseppe Olmo
    1948 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Mario Ghella
    1948 Cycling 2000m Tandem Renato Perona
    1948 Cycling 2000m Tandem Ferdinando Teruzzi
    1952 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Enzo Sacchi
    1952 Cycling 4000m Team Pursuit Men Marino Morettini
    1952 Cycling 4000m Team Pursuit Men Guido Messina
    1952 Cycling 4000m Team Pursuit Men Loris Campana
    1952 Cycling 4000m Team Pursuit Men Mino de Rossi
    1956 Cycling 1000m Time Trial Men Leandro Faggin
    1956 Cycling 4000m Team Pursuit Men Leandro Faggin
    1956 Cycling 4000m Team Pursuit Men Antonio Domenicali
    1956 Cycling 4000m Team Pursuit Men Valentino Gasparella
    1956 Cycling 4000m Team Pursuit Men Franco Gandini
    1956 Cycling Individual Road Race Men Ercole Baldini
    1960 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Sante Gaiardoni
    1960 Cycling 1000m Time Trial Men Sante Gaiardoni
    1960 Cycling 2000m Tandem Giuseppe Beghetto
    1960 Cycling 2000m Tandem Sergio Bianchetto
    1960 Cycling 4000m Team Pursuit Men Luigi Arienti
    1960 Cycling 4000m Team Pursuit Men Marino Vigna
    1960 Cycling 4000m Team Pursuit Men Franco Testa
    1960 Cycling 4000m Team Pursuit Men Mario Vallotto
    1960 Cycling Team Road Race Men 100km Livio Trapè
    1960 Cycling Team Road Race Men 100km Antonio Bailetti
    1960 Cycling Team Road Race Men 100km Giacomo Fornoni
    1960 Cycling Team Road Race Men 100km Ottavio Cogliati
    1964 Cycling 1000m Sprint (Scratch) Men Giovanni Pettenella
    1964 Cycling 2000m Tandem Angelo Damiano
    1964 Cycling 2000m Tandem Sergio Bianchetto
    1964 Cycling Individual Road Race Men Mario Zanin
    1968 Cycling Individual Road Race Men Pierfranco Vianelli
    1984 Cycling Team Road Race Men Eros Poli
    1984 Cycling Team Road Race Men Marco Giovannetti
    1984 Cycling Team Road Race Men Marcello Bartalini
    1984 Cycling Team Road Race Men Claudio Vandelli
    1992 Cycling Individual Road Race Men Fabio Casartelli
    1992 Cycling Points Race Giovanni Lombardi
    1996 Cycling 4000m Individual Pursuit Men Andrea Collinelli
    1996 Cycling Cross-country Women Paola Pezzo
    1996 Cycling Individual Pursuit Women Antonella Belluti
    1996 Cycling Points Race Men Silvio Martinello
    2000 Cycling Cross-country Women Paola Pezzo
    2000 Cycling Points Race Women Antonella Belluti
    2004 Cycling Individual Road Race Men Paolo Bettini
    1968 Diving Platform Diving Men Klaus Dibiasi
    1972 Diving Platform Diving Men Klaus Dibiasi
    1976 Diving Platform Diving Men Klaus Dibiasi
    1900 Equestrian High Jump Gian Giorgio Trissino
    1920 Equestrian Jumping, Individual Tommaso Lequio di Assaba
    1960 Equestrian Jumping, Individual Raimondo d'Inzeo
    1964 Equestrian Three-Day Event, Individual Mauro Checcoli
    1964 Equestrian Three-Day Event, Team Mauro Checcoli
    1964 Equestrian Three-Day Event, Team Paolo Angioni
    1964 Equestrian Three-Day Event, Team Giuseppe Ravano
    1972 Equestrian Jumping, Individual Graziano Mancinelli
    1980 Equestrian Three-Day Event, Individual Euro Federico Roman
    1900 Fencing Masters Sabre Antonio Conte
    1912 Fencing Foil, Individual Nedo Nadi
    1920 Fencing Épée, Team Abelardo Olivier
    1920 Fencing Épée, Team Paolo Thaon di Revel
    1920 Fencing Épée, Team Dino Urbani
    1920 Fencing Épée, Team Antonio Allochio
    1920 Fencing Épée, Team Tommaso Costantino
    1920 Fencing Épée, Team Giovanni Canova
    1920 Fencing Épée, Team Tullio Bozza
    1920 Fencing Épée, Team Aldo Nadi
    1920 Fencing Épée, Team Nedo Nadi
    1920 Fencing Épée, Team Andrea Marrazzi
    1920 Fencing Foil, Individual Nedo Nadi
    1920 Fencing Foil, Team Nedo Nadi
    1920 Fencing Foil, Team Aldo Nadi
    1920 Fencing Foil, Team Tommaso Costantino
    1920 Fencing Foil, Team Baldo Baldi
    1920 Fencing Foil, Team Pietro Speciale
    1920 Fencing Foil, Team Oreste Puliti
    1920 Fencing Foil, Team Abelardo Olivier
    1920 Fencing Foil, Team Rodolfo Terlizzi
    1920 Fencing Sabre, Individual Nedo Nadi
    1920 Fencing Sabre, Team Aldo Nadi
    1920 Fencing Sabre, Team Nedo Nadi
    1920 Fencing Sabre, Team Francesco Gargano
    1920 Fencing Sabre, Team Baldo Baldi
    1920 Fencing Sabre, Team Dino Urbani
    1920 Fencing Sabre, Team Oreste Puliti
    1920 Fencing Sabre, Team Giorgio Santelli
    1924 Fencing Sabre, Team Vincenzo Cuccia
    1924 Fencing Sabre, Team Marcello Bertinetti
    1924 Fencing Sabre, Team Bino Bini
    1924 Fencing Sabre, Team Guido Balzarini
    1924 Fencing Sabre, Team Renato Anselmi
    1924 Fencing Sabre, Team Giulio Sarrocchi
    1924 Fencing Sabre, Team Oreste Moricca
    1924 Fencing Sabre, Team Oreste Puliti
    1928 Fencing Épée, Team Franco Riccardi
    1928 Fencing Épée, Team Carlo Agostoni
    1928 Fencing Épée, Team Marcello Bertinetti
    1928 Fencing Épée, Team Giulio Basletta
    1928 Fencing Épée, Team Giancarlo Cornaggia-Medici
    1928 Fencing Épée, Team Renzo Minoli
    1928 Fencing Foil, Team Giulio Gaudini
    1928 Fencing Foil, Team Gioacchino Guaragna
    1928 Fencing Foil, Team Giorgio Chiavacci
    1928 Fencing Foil, Team Oreste Puliti
    1928 Fencing Foil, Team Ugo Pignotti
    1928 Fencing Foil, Team Giorgio Pessina
    1932 Fencing Épée, Individual Giancarlo Cornaggia-Medici
    1932 Fencing Foil, Individual Gustavo Marzi
    1936 Fencing Épée, Individual Franco Riccardi
    1936 Fencing Épée, Team Giancarlo Brusati
    1936 Fencing Épée, Team Edoardo Mangiarotti
    1936 Fencing Épée, Team Giancarlo Cornaggia-Medici
    1936 Fencing Épée, Team Alfredo Pezzana
    1936 Fencing Épée, Team Saverio Ragno
    1936 Fencing Épée, Team Franco Riccardi
    1936 Fencing Foil, Individual Giulio Gaudini
    1936 Fencing Foil, Team Giorgio Bocchino
    1936 Fencing Foil, Team Manlio di Rosa
    1936 Fencing Foil, Team Giulio Gaudini
    1936 Fencing Foil, Team Gioacchino Guaragna
    1936 Fencing Foil, Team Gustavo Marzi
    1936 Fencing Foil, Team Ciro Verratti
    1948 Fencing Épée, Individual Luigi Cantone
    1952 Fencing Épée, Individual Edoardo Mangiarotti
    1952 Fencing Épée, Team Dario Mangiarotti
    1952 Fencing Épée, Team Edoardo Mangiarotti
    1952 Fencing Épée, Team Carlo Pavesi
    1952 Fencing Épée, Team Roberto Battaglia
    1952 Fencing Épée, Team Franco Bertinetti
    1952 Fencing Épée, Team Giuseppe Delfino
    1952 Fencing Foil, Individual Women Irene Camber
    1956 Fencing Épée, Individual Carlo Pavesi
    1956 Fencing Épée, Team Edoardo Mangiarotti
    1956 Fencing Épée, Team Carlo Pavesi
    1956 Fencing Épée, Team Alberto Pellegrino
    1956 Fencing Épée, Team Giuseppe Delfino
    1956 Fencing Épée, Team Giorgio Anglesio
    1956 Fencing Épée, Team Franco Bertinetti
    1956 Fencing Foil, Team Antonio Spallino
    1956 Fencing Foil, Team Luigi Carpaneda
    1956 Fencing Foil, Team Giancarlo Bergamini
    1956 Fencing Foil, Team Manlio di Rosa
    1956 Fencing Foil, Team Vittorio Lucarelli
    1956 Fencing Foil, Team Edoardo Mangiarotti
    1960 Fencing Épée, Individual Giuseppe Delfino
    1960 Fencing Épée, Team Giuseppe Delfino
    1960 Fencing Épée, Team Edoardo Mangiarotti
    1960 Fencing Épée, Team Fiorenzo Marini
    1960 Fencing Épée, Team Alberto Pellegrino
    1960 Fencing Épée, Team Carlo Pavesi
    1960 Fencing Épée, Team Gianluigi Saccaro
    1972 Fencing Foil, Individual Women Antonella Ragno-Lonzi
    1972 Fencing Sabre, Team Cesare Salvadori
    1972 Fencing Sabre, Team Rolando Rigoli
    1972 Fencing Sabre, Team Michele Maffei
    1972 Fencing Sabre, Team Mario Tullio Montano
    1972 Fencing Sabre, Team Mario Aldo Montano
    1976 Fencing Foil, Individual Fabio Dal Zotto
    1984 Fencing Foil, Individual Mauro Numa
    1984 Fencing Foil, Team Men Stefano Cerioni
    1984 Fencing Foil, Team Men Andrea Cipressa
    1984 Fencing Foil, Team Men Andrea Borella
    1984 Fencing Foil, Team Men Mauro Numa
    1984 Fencing Foil, Team Men Angelo Scuri
    1984 Fencing Sabre, Team Ferdinando Meglio
    1984 Fencing Sabre, Team Marco Marin
    1984 Fencing Sabre, Team Gianfranco Dalla Barba
    1984 Fencing Sabre, Team Angelo Arcidiacomo
    1984 Fencing Sabre, Team Giovanni Scalzo
    1988 Fencing Foil, Individual Stefano Cerioni
    1992 Fencing Foil, Individual Women Giovanna Trillini
    1992 Fencing Foil, Team Women Margherita Zalaffi
    1992 Fencing Foil, Team Women Dorina Vaccaroni
    1992 Fencing Foil, Team Women Giovanna Trillini
    1992 Fencing Foil, Team Women Francesca Bortolozzi-Borella
    1992 Fencing Foil, Team Women Diana Bianchedi
    1996 Fencing Épée, Team Men Angelo Mazzoni
    1996 Fencing Épée, Team Men Sandro Cuomo
    1996 Fencing Épée, Team Men Maurizio Randazzo
    1996 Fencing Foil, Individual Alessandro Puccini
    1996 Fencing Foil, Team Women Giovanna Trillini
    1996 Fencing Foil, Team Women Valentina Vezzali
    1996 Fencing Foil, Team Women Francesca Bortolozzi-Borella
    2000 Fencing Épée, Team Men Angelo Mazzoni
    2000 Fencing Épée, Team Men Paolo Milanoli
    2000 Fencing Épée, Team Men Maurizio Randazzo
    2000 Fencing Épée, Team Men Alfredo Rota
    2000 Fencing Foil, Individual Women Valentina Vezzali
    2000 Fencing Foil, Team Women Giovanna Trillini
    2000 Fencing Foil, Team Women Valentina Vezzali
    2000 Fencing Foil, Team Women Annamaria Giacometti
    2000 Fencing Foil, Team Women Diana Bianchedi
    2004 Fencing Foil, Individual Women Valentina Vezzali
    2004 Fencing Foil, Team Men Andrea Cassara
    2004 Fencing Foil, Team Men Salvatore Sanzo
    2004 Fencing Foil, Team Men Simone Vanni
    2004 Fencing Sabre, Individual Aldo Montano
    2008 Fencing Épée, Individual Men Matteo Tagliariol
    2008 Fencing Foil, Individual Women Valentina Vezzali
    2012 Fencing Men's Team Foil Valerio Aspromonte
    2012 Fencing Men's Team Foil Giorgio Avola
    2012 Fencing Men's Team Foil Andrea Baldini
    2012 Fencing Men's Team Foil Andrea Cassarà
    2012 Fencing Women's Individual Foil Elisa Di Francisca
    2012 Fencing Women's Team Foil Elisa Di Francisca
    2012 Fencing Women's Team Foil Arianna Errigo
    2012 Fencing Women's Team Foil Ilaria Salvatori
    2012 Fencing Women's Team Foil Valentina Vezzali
    1908 Gymnastics All-around, Individual Men Alberto Braglia
    1912 Gymnastics All-around, Individual Men Alberto Braglia
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Alberto Braglia
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Pietro Bianchi
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Guido Boni
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Giuseppe Domenichelli
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Carlo Fregosi
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Serafino Mazzarocchi
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Lorenzo Mangiante
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Alfredo Gollini
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Francesco Loi
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Maiocco
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Giovanni Mangiante
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Guido Romano
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Paolo Salvi
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Luciano Savorini
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Adolfo Tunesi
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Giorgio Zampori
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Umberto Zanolini
    1912 Gymnastics Team Combined Exercises Angelo Zorzi
    1920 Gymnastics All-around, Individual Men Giorgio Zampori
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Michele Mastromarino
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Lorenzo Mangiante
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Antonio Marovelli
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Manlio Pastorini
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Giovanni Mangiante
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Ferdinando Mandrini
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Maiocco
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Francesco Loi
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Vittorio Lucchetti
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Cambiaso
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Arnaldo Andreoli
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Ettore Bellotto
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Pietro Bianchi
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Fernando Bonatti
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Carlo Fregosi
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Romualdo Ghiglione
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Giuseppe Domenichelli
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Roberto Ferrari
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Contessi
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Carlo Costigliolo
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Costigliolo
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Angelo Zorzi
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Giorgio Zampori
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Ambrogio Levati
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Giovanni Battista Tubino
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Paolo Salvi
    1920 Gymnastics Team Combined Exercises Ezio Roselli
    1924 Gymnastics Rings Francesco Martino
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Francesco Martino
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Vittorio Lucchetti
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Mario Lertora
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Maiocco
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Ferdinando Mandrini
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Luigi Cambiaso
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Giorgio Zampori
    1924 Gymnastics Team Combined Exercises Giuseppe Paris
    1932 Gymnastics All-around, Individual Men Romeo Neri
    1932 Gymnastics Long Horse Vault Savino Guglielmetti
    1932 Gymnastics Parallel Bars Romeo Neri
    1932 Gymnastics Team Combined Exercises Oreste Capuzzo
    1932 Gymnastics Team Combined Exercises Savino Guglielmetti
    1932 Gymnastics Team Combined Exercises Mario Lertora
    1932 Gymnastics Team Combined Exercises Romeo Neri
    1964 Gymnastics Floor Exercises Franco Menichelli
    1996 Gymnastics Rings Yuri Chechi
    2004 Gymnastics Horizontal Bar Igor Cassina
    1980 Judo Lightweight (71kg) Men Ezio Gamba
    2000 Judo Lightweight (73kg) Men Giuseppe Maddaloni
    2008 Judo Lightweight (57kg) Women Giulia Quintavalle
    1948 Lugeing Skeleton Nino Bibbia
    1968 Lugeing Singles Women Erica Lechner
    1972 Lugeing 2-Seater Men Walter Plaikner
    1972 Lugeing 2-Seater Men Paul Hildgartner
    1984 Lugeing Single Men Paul Hildgartner
    1994 Lugeing 2-Seater Men Wilfried Huber
    1994 Lugeing 2-Seater Men Kurt Brugger
    1994 Lugeing Singles Women Gerda Weissensteiner
    2002 Lugeing Single Men Armin Zöggeler
    2006 Lugeing Singles Men Armin Zöggeler
    1984 Modern Pentathlon Individual Daniele Masala
    1984 Modern Pentathlon Team Pierpaolo Cristofori
    1984 Modern Pentathlon Team Daniele Masala
    1984 Modern Pentathlon Team Carlo Massulo
    1968 Nordic Skiing 30km Cross-country Men Franco Nones
    1992 Nordic Skiing 30km Cross-Country Freestyle Women Stefania Belmondo
    1994 Nordic Skiing 15km Cross-Country Classical Women Manuela di Centa
    1994 Nordic Skiing 30km Cross-Country Classic Women Manuela di Centa
    1994 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Silvio Fauner
    1994 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Marco Albarello
    1994 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Maurilio de Zolt
    1994 Nordic Skiing 4x10km Relay Men Giorgio Vanzetta
    2002 Nordic Skiing 15km Cross-country Freestyle Women Stefania Belmondo
    2002 Nordic Skiing 30km Cross-country Freestyle Women Gabriella Paruzzi
    2006 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Giorgio di Centa
    2006 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Pietro Piller Cottrer
    2006 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Cristian Zorzi
    2006 Nordic Skiing 4x10km Cross-country Relay Men Fulvio Valbusa
    2006 Nordic Skiing 50km Cross-country Freestyle Men Giorgio di Centa
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats Giovanni Battista Tanio
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats R Taormina
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats G Tarantino
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats P Toio
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats Giuseppe Russo
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats Angelo Formaciari
    1906 Rowing 7-Man Naval Rowing Boats E Bellotti
    1906 Rowing Coxed Fours Men Enrico Bruna
    1906 Rowing Coxed Fours Men Giorgio Cesana
    1906 Rowing Coxed Fours Men Emilio Fontanella
    1906 Rowing Coxed Fours Men Giuseppe Poli
    1906 Rowing Coxed Fours Men Riccardo Zardinoni
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1000m Emilio Fontanella
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1000m Enrico Bruna
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1000m Giorgio Cesana
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1609m Emilio Fontanella
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1609m Giorgio Cesana
    1906 Rowing Coxed Pairs Men 1609m Enrico Bruna
    1920 Rowing Coxed Pairs Men Guido de Filip
    1920 Rowing Coxed Pairs Men Ercole Olgeni
    1920 Rowing Coxed Pairs Men Giovanni Scatturin
    1928 Rowing Coxed Fours Men Valerio Perentin
    1928 Rowing Coxed Fours Men Renato Petronio
    1928 Rowing Coxed Fours Men Giliante d'Este
    1928 Rowing Coxed Fours Men Giovanni Delise
    1928 Rowing Coxed Fours Men Nicolo Vittori
    1948 Rowing Coxless Fours Men Franco Faggi
    1948 Rowing Coxless Fours Men Giuseppe Moioli
    1948 Rowing Coxless Fours Men Elio Morille
    1948 Rowing Coxless Fours Men Giovanni Invernizzi
    1956 Rowing Coxed Fours Men Romano Sgheiz
    1956 Rowing Coxed Fours Men Ivo Stefanoni
    1956 Rowing Coxed Fours Men Franco Trincavelli
    1956 Rowing Coxed Fours Men Angelo Vanzin
    1956 Rowing Coxed Fours Men Alberto Winkler
    1968 Rowing Coxed Pairs Men Bruno Cipolla
    1968 Rowing Coxed Pairs Men Primo Baran
    1968 Rowing Coxed Pairs Men Renzo Sambo
    1984 Rowing Coxed Pairs Men Giuseppe di Capua
    1984 Rowing Coxed Pairs Men Carmine Abbagnale
    1984 Rowing Coxed Pairs Men Giuseppe Abbagnale
    1988 Rowing Coxed Pairs Men Giuseppe di Capua
    1988 Rowing Coxed Pairs Men Carmine Abbagnale
    1988 Rowing Coxed Pairs Men Giuseppe Abbagnale
    1988 Rowing Quadruple Sculls Men Agostino Abbagnale
    1988 Rowing Quadruple Sculls Men Gianluca Farina
    1988 Rowing Quadruple Sculls Men Piero Poli
    1988 Rowing Quadruple Sculls Men Davide Tizzano
    1996 Rowing Double Sculls Men Agostino Abbagnale
    1996 Rowing Double Sculls Men Davide Tizzano
    2000 Rowing Quadruple Sculls Men Agostino Abbagnale
    2000 Rowing Quadruple Sculls Men Alessio Sartori
    2000 Rowing Quadruple Sculls Men Rossano Galtarossa
    2000 Rowing Quadruple Sculls Men Simone Raineri
    1936 Sailing 8 Meter Class Bruno Bianchi
    1936 Sailing 8 Meter Class Luigi De Manincor
    1936 Sailing 8 Meter Class Domenico Mordini
    1936 Sailing 8 Meter Class Enrico Poggi
    1936 Sailing 8 Meter Class Luigi Poggi
    1936 Sailing 8 Meter Class Giovanni Reggio
    1952 Sailing Star Nicolò Rode
    1952 Sailing Star Agostino Straulino
    2000 Sailing Mistral Women Alessandra Sensini
    1932 Shooting Rapid-Fire Pistol Renzo Morigi
    1956 Shooting Trap Shooting Galliano Rossini
    1964 Shooting Trap Shooting Ennio Mattarelli
    1972 Shooting Trap Shooting Angelo Scalzone
    1980 Shooting Trap Shooting Luciano Giovannetti
    1984 Shooting Trap Shooting Luciano Giovannetti
    1996 Shooting Air Pistol Roberto Didonna
    1996 Shooting Skeet Shooting Ennio Falco
    2004 Shooting Skeet Shooting Andrea Benelli
    2008 Shooting Skeet Shooting Women Chiara Cainero
    2012 Shooting Men's 50m Rifle 3 Positions Niccolo Campriani
    2012 Shooting Women's Trap Jessica Rossi
    1936 Soccer Soccer Bruno Venturini
    1936 Soccer Soccer Giuseppe Baldo
    1936 Soccer Soccer Luigi Scarabello
    1936 Soccer Soccer Pietro Rava
    1936 Soccer Soccer Giulio Capelli
    1936 Soccer Soccer Libero Marchini
    1936 Soccer Soccer Alfonso Negro
    1936 Soccer Soccer Achille Piccini
    1936 Soccer Soccer Ugo Locatelli
    1936 Soccer Soccer Alfredo Foni
    1936 Soccer Soccer Annibale Frossi
    1936 Soccer Soccer Francesco Gabriotti
    1936 Soccer Soccer Sergio Bertoni
    1936 Soccer Soccer Carlo Biagi
    1994 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Mirko Vuillermin
    1994 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Orazio Fagone
    1994 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Hugo Herrnhof
    1994 Speed Skating 5000m Short Track Relay Men Maurizio Carnino
    2006 Speed Skating 1500m Men Enrico Fabris
    2006 Speed Skating Team Pursuit Men Enrico Fabris
    2006 Speed Skating Team Pursuit Men Matteo Anesi
    2006 Speed Skating Team Pursuit Men Stefano Donagrandi 
    2006 Speed Skating Team Pursuit Men Ippolito Sanfratello
    2000 Swimming 100m Breaststroke Men Domenico Fioravanti
    2000 Swimming 200m Breaststroke Men Domenico Fioravanti
    2000 Swimming 200m Individual Medley Men Massimiliano Rosolino
    2008 Swimming 200m Freestyle Women Federica Pellegrini
    2012 Taekwondo Men's +80kg Carlo Molfetta
    1920 Track & Field 10km Walk Men Ugo Frigerio
    1920 Track & Field 3000m Walk Men Ugo Frigerio
    1924 Track & Field 10km Walk Men Ugo Frigerio
    1932 Track & Field 1500m Men Luigi Beccali
    1936 Track & Field 80m Hurdles Women Ondina Valla
    1948 Track & Field Discus Throw Men Adolfo Consolini
    1952 Track & Field 50km Walk Men Pino Dordoni
    1960 Track & Field 200m Men Livio Berruti
    1964 Track & Field 50km Walk Men Abdon Pamich
    1980 Track & Field 200m Men Pietro Mennea
    1980 Track & Field 20km Walk Men Maurizio Damilano
    1980 Track & Field High Jump Women Sara Simeoni
    1984 Track & Field 10000m Men Alberto Cova
    1984 Track & Field 1500m Women Gabriella Dorio
    1984 Track & Field Shot Put Men Alessandro Andrei
    1988 Track & Field Marathon Men Gelindo Bordin
    2004 Track & Field 20km Walk Men Ivano Brugnetti
    2004 Track & Field Marathon Men Stefano Baldini
    2008 Track & Field 50km Walk Men Alex Schwazer
    1948 Water Polo Water Polo Ermenegildo Arena
    1948 Water Polo Water Polo Emilio Bulgarelli
    1948 Water Polo Water Polo Pasquale Buonocore
    1948 Water Polo Water Polo Aldo Ghira
    1948 Water Polo Water Polo Mario Maioni
    1948 Water Polo Water Polo Gianfranco Pandolfini
    1948 Water Polo Water Polo Tullio Pandolfini
    1948 Water Polo Water Polo Mimmo Ognio
    1948 Water Polo Water Polo Cesare Rubini
    1960 Water Polo Water Polo Giuseppe d'Altrui
    1960 Water Polo Water Polo Amedeo Ambron
    1960 Water Polo Water Polo Danio Bardi
    1960 Water Polo Water Polo Salvatore Gionta
    1960 Water Polo Water Polo Luigi Mannelli
    1960 Water Polo Water Polo Giancarlo Guerrini
    1960 Water Polo Water Polo Franco Lavoratori
    1960 Water Polo Water Polo Gianni Lonzi
    1960 Water Polo Water Polo Rosario Parmeggiani
    1960 Water Polo Water Polo Eraldo Pizzo
    1960 Water Polo Water Polo Brunello Spinelli
    1960 Water Polo Water Polo Dante Rossi
    1992 Water Polo Water Polo Massimiliano Ferretti
    1992 Water Polo Water Polo Mario Fiorillo
    1992 Water Polo Water Polo Paolo Caldarella
    1992 Water Polo Water Polo Alessandro Campagna
    1992 Water Polo Water Polo Marco D'Altrui
    1992 Water Polo Water Polo Francesco Attolico
    1992 Water Polo Water Polo Alessandro Bovo
    1992 Water Polo Water Polo Ferdinando Gandolfi
    1992 Water Polo Water Polo Franco Porzio
    1992 Water Polo Water Polo Pino Porzio
    1992 Water Polo Water Polo Amedeo Pomilio
    1992 Water Polo Water Polo Carlo Silipo
    2004 Water Polo Water Polo Women Alexandra Araujo
    2004 Water Polo Water Polo Women Carmela Allucci
    2004 Water Polo Water Polo Women Silvia Bosurgi
    2004 Water Polo Water Polo Women Francesca Conti
    2004 Water Polo Water Polo Women Tania di Mario
    2004 Water Polo Water Polo Women Melania Grego
    2004 Water Polo Water Polo Women Giusy Malato
    2004 Water Polo Water Polo Women Elena Gigli
    2004 Water Polo Water Polo Women Cinzia Ragusa
    2004 Water Polo Water Polo Women Martina Miceli
    2004 Water Polo Water Polo Women Maddalena Musumeci
    2004 Water Polo Water Polo Women Noemi Toth
    2004 Water Polo Water Polo Women Manuela Zanchi
    1920 Weightlifting Heavyweight Filippo Bottino
    1924 Weightlifting Featherweight Pierino Gabetti
    1924 Weightlifting Heavyweight Giuseppe Tonani
    1924 Weightlifting Middleweight Carlo Galimberti
    1984 Weightlifting Heavyweight 110kg Norberto Oberburger
    1908 Wrestling Greco-Roman Lightweight Enrico Porro
    1932 Wrestling Greco-Roman Featherweight Giovanni Gozzi
    1948 Wrestling Greco-Roman Flyweight Pietro Lombardi
    1980 Wrestling Freestyle Light Flyweight Claudio Pollio
    1984 Wrestling Greco-Roman Light Flyweight Vicenzo Maenza
    1988 Wrestling Greco-Roman Light Flyweight Vicenzo Maenza
    2008 Wrestling Greco-Roman 84kg Andrea Minguzzi
    Italian Olympic Medal Winners

    Featured Item


    Shirts & Novelties


    Partner Links

    Shops/Stores

    Italiansrus Gear
    Proudly display the colors of Italy with these great products.

    RomeGiftShop
    Purchase souvenirs & gifts from Rome & Italy. Get FREE postcards from Rome.

    Italian Charms
    Huge selection of Italian charms and jewelry.

    FORZIERI.com
    The world largest online retailer for Premium Italian Fashions.


    Cuisine/Food

    CyberCucina.com
    Fine gourmet foods and more.

    Gustobene.com
    Use code Italiansruspromo to receive a 10% discount off your entire purchase.


    Travel

    Tour Italy
    Customize your trip to Italy.

    Venere.com
    Find and book hotels, B&B's and apartments.


    | Home | Email | Forum | Newsletter |

    Copyright © 1998-2014 Anthony Parente. All rights reserved.